WYDANIE ONLINE

W czasie epidemii koronawirusa zalecane jest ograniczenie kontaktów z innymi osobami do minimum. Czy w związku z tym przedsiębiorca ma prawo odłożyć sczytanie danych z kart do tachografu z powodu obawy o zdrowie swoje i kierowców?

czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa przewiduje, że przedsiębiorcy mogą dostać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Jakie warunki musisz spełnić, żeby dostać taką pomoc?

czytaj więcej »

Automatyczne przedłużenie kwalifikacji kierowcy i prawa jazdy, wakacje składkowe dla 9 pracowników ze średnich firm i złagodzenie procedury dotyczącej ogłaszania upadłości – m.in. takie założenia zawiera druga specustawa z pomocą dla przedsiębiorców.

czytaj więcej »

Z powodu epidemii koronawirusa prace nad pakietem mobilności, a w konsekwencji także wejście w życie zawartych w nim przepisów, mogą się opóźnić o kilka miesięcy. Nie wiadomo też, czy w pakiecie nie zostaną dokonane kolejne zmiany.

czytaj więcej »

Europejska Komisja Gospodarcza przy ONZ (UNECE) przygotowała przepisy, które przedłużają ważność zaświadczeń ADR na czas epidemii koronawirusa. Jeśli kierowca powinien teraz odbyć szkolenie, nie będzie musiał tego robić. Polska podpisała umowę w tej sprawie.

czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa pozwala przewoźnikom na zaprzestanie wykonywania kursów regularnych, jeśli są nierentowne na skutek okoliczności, związanych z epidemią koronawirusa. Można też podnieść ceny biletów i zabierać oraz wypuszczać pasażerów poza przystankami.

czytaj więcej »

Kierowcy, którym w czasie epidemii skończy się ważność badań lekarskich i psychologicznych, mogą dalej jeździć na podstawie dotychczasowych uprawnień. Od kiedy do kiedy będzie obowiązywać zwolnienie?

czytaj więcej »

Nowa specustawa, która ma pomóc przedsiębiorcom w czasie epidemii, wprowadza dopłaty do wynagrodzeń pracowników i składek ZUS, ułatwienia podatkowe oraz pozwala na uelastycznienie czasu pracy. Najwięcej skorzystają najmniejsze firmy.

czytaj więcej »

W celu jak najskuteczniejszej walki z pandemią koronwirusa maksymalnie uproszczono obieg dokumentów związanych z drogowym przewozem towarów. Z tego powodu system e-CMR jest obecnie dostępny za darmo. Do kiedy?

czytaj więcej »

W cysternach i kontenerach do przewozu towarów niebezpiecznych, którym w okresie epidemii skończyła się ważność badań, nadal można przewozić ADR-y. Trzeba mieć tylko w liście przewozowym wymaganą adnotację. Jaką?

czytaj więcej »

Z powodu koronawirusa przesunięto ostatnie głosowania nad pakietem mobilności, a ministrowie transportu kilku krajów zawnioskowali o zrobienie w nim dodatkowych zmian. Jednak tak czy siak musimy się przygotować na jego wejście w życie, bo nie wygląda na to, żeby z niego w ogóle zrezygnowano.

czytaj więcej »

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przewoźnik może zawiesić, w całości albo w części, wykonywanie transportu drogowego. Ma też prawo czasowo wycofać nieużywane pojazdy z ruchu. Jakie korzyści może Ci to przynieść?

czytaj więcej »

wiper-pixel