WYDANIE ONLINE

Kierowca, który nie dostanie nowej karty do tachografu na czas, powinien zabierać w trasę starą kartę oraz dowód złożenia wniosku o jej wymianę na nową. Takie wytyczne wydała Komisja Europejska.

czytaj więcej »

Czeka nas rewolucja w zakresie elektronicznych opłat za drogi. Płatności będziemy dokonywać przez aplikację, system przejmie skarbówka, a do taryfikatora dojdzie 5 nowych kar. W tym kara 3.000 zł za  pomyłkę podczas rejestracji w systemie opłat drogowych.

czytaj więcej »

Teraz z odstępstw mogą korzystać nie tylko kierowcy w transporcie międzynarodowym, ale też w krajowym i w przewozach na potrzeby własne. Możesz też odebrać regularny odpoczynek tygodniowy w kabinie pojazdu. Trzeba tyko pamiętać, żeby w opisie podać nową podstawę prawną.

czytaj więcej »

Inspektor ITD nie będzie Ci wręczał protokołu, jeśli nie znajdzie naruszeń, szkolenia kierowców mogą być prowadzone on-line, a zaświadczenie ADR dostaniesz co najmniej o tydzień później. Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej »

Druga specustawa daje możliwość ubiegania się o zwolnienie ze składek dla firm 10–49, znosi  wymóg zatrudnienia pracowników po okresie otrzymywania dopłat do pensji, a także umożliwia odzyskanie już wpłaconych składek ZUS.

czytaj więcej »

Wydawanie kart na podstawie „papierowych” wniosków trwa 30 dni, podczas gdy rozpatrywanie wniosków złożonych przez Internet – tylko 7 dni. Pamiętaj też, że od 4 maja 2020 r. wnioski na starych formularzach nie są już przyjmowane.

czytaj więcej »

Na czas epidemii (od 31 marca) wstrzymany został bieg terminów procesowych i sądowych. Z odwołaniem od kary możesz poczekać do końca epidemii, tak samo jak ze składaniem skargi i z odebraniem pisma od ITD.

czytaj więcej »

Certyfikaty S, które wygasły po 12 marca, będą ważne do 30 czerwca. Natomiast miesięcznych zezwoleń EKMT, które teraz utraciły ważność, można używać do końca wykonywanego przewozu.

czytaj więcej »

Jeśli chodzi o używanie tachografów, po wejściu w życie pakietu mobilności szykuje się rewolucja. Wszyscy kierowcy będą musieli rejestrować za pomocą wpisów manualnych wszelkiego rodzaju aktywności poza jazdą, a nie tylko, jak się dotychczas utarło, odpoczynki.

czytaj więcej »

Jeżeli z powodu epidemii koronawirusa nie dasz rady wykonać umowy przewozu (w terminie lub wcale), możesz uniknąć, odpowiedzialności, powołując się na siłę wyższą. Jednak potrzebujesz dobrych argumentów. Jakich?

czytaj więcej »

Kolejne przepisy, przewidujące różne formy pomocy dla przedsiębiorców, są wprowadzane w dużym chaosie – przewidują wiele szczegółowych warunków, są zmieniane, zawierają luki i budzą wiele wątpliwości kto i do czego ma prawo. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie uporządkowaną  listę wszystkich form pomocy finansowej – sprawdź, o co możesz się ubiegać.

czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa 2.0 daje przewoźnikom wykonującym przewozy w ramach publicznego transportu zbiorowego możliwość uzyskania wyższej kwoty rekompensaty kosztów poniesionych na wykonywanie przewozów. Zobacz, jak to zrobić.

czytaj więcej »

wiper-pixel