WYDANIE ONLINE

Zdaniem Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie powinny automatycznie przedłużać ważność dokumentów stosowanych w transporcie, m.in. licencji, jeśli podczas epidemii jest problem z ich terminowym przedłużeniem. Jakie jeszcze dokumenty mogą być ważne po terminie?

czytaj więcej »

Zmiany dotyczące pierwszeństwa pieszych na przejściach będą łagodniejsze niż początkowo planowano. Zmienią się przepisy w zakresie limitów prędkości, ale piesi nie będą mieli bezwzględnego pierwszeństwa.

czytaj więcej »

Odstępstwa od limitów czasu jazdy, przerw i odpoczynków, wyznaczonych w rozporządzeniu nr 561/2006, nie zostały w Polsce przedłużone na okres po 31 maja. Będą z nich także rezygnować inne kraje, ponieważ zaapelowała o to Komisja Europejska.

czytaj więcej »

Sejm pracuje nad nowelizacją przepisów, która podzieli drogi na inne kategorie nośności niż do tej pory. Zamiast 7 kategorii zezwoleń będziemy mieli 5, a do listy kar dojdą 3 nowe sankcje – w wysokości 5 tys., 10 tys. i 15 tys. zł.

czytaj więcej »

W następnej ustawie antykryzysowej mają być przewidziane m.in. dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców, wakacje kredytowe dla konsumentów, ochrona polskich firm przed wrogim przejęciem oraz uelastycznienie prawa pracy. Zobacz, jakie korzyści możesz odnieść z nowych przepisów.

czytaj więcej »

Dnia 24 maja 2020 r. rozpoczęły swój bieg lub – w przypadku terminów, które uległy zawieszeniu – zaczęły biec dalej terminy w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych. Koniecznie sprawdź, do kiedy możesz się odwołać, jeśli zostałeś niedawno ukarany przez ITD lub inne służby.

czytaj więcej »

Jedną z ulg dostępnych dla przedsiębiorców w czasie epidemii COVID-19 są „wakacje leasingowe”. Jednak jeśli z niej skorzystasz, może się okazać, że fiskus nie uzna Twojej umowy za umowę leasingu. W związku z tym  nie będziesz mógł wykupić samochodu po niższej cenie.

czytaj więcej »

W przygotowaniu jest projekt przepisów, które mają pomóc firmom w kłopotach utrzymać płynność finansową w czasie opracowywania działań naprawczych. Umożliwią też sfinansowanie tych działań w ramach planu restrukturyzacyjnego. Na jakich warunkach możesz dostać wsparcie?

czytaj więcej »

Chcesz mierzyć temperaturę pracownikom przed wpuszczeniem ich na teren firmy albo przed wysłaniem w trasę? Musisz mieć na to odpowiedni dokument od Głównego Inspektora Sanitarnego. Sama zgoda pracownika na przeprowadzenie pomiaru temperatury nie wystarczy.

czytaj więcej »

Jeśli chcesz się ubiegać o pomoc przewidzianą w tarczach antykryzysowych, weź po uwagę, że już niedługo wnioski o zwolnienie ze składek ZUS oraz o postojowe będzie można złożyć tylko przez Internet. Ma to przyspieszyć rozpatrywanie tego typu spraw.

czytaj więcej »

Sporo kierowców i zarządzających transportem ma przekonanie, że zaświadczeń o działalności kierowcy nie trzeba już wystawiać w żadnej sytuacji. To przekonanie jest całkowicie błędne – co właśnie potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

czytaj więcej »

Na co dzień zgrywa się dane z karty kierowcy co najmniej co 28 dni, a z tachografu co 90 dni. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdy należy to zrobić wcześniej, inaczej dostaniemy karę – nawet gdy 28 lub 90 dni jeszcze nie minęło.

czytaj więcej »

Dofinansowanie wynagrodzenia z tarczy antykryzysowej może obejmować tylko niektóre składniki pensji pracownika. Np. dodatek stażowy i premię regulaminową tak, ale już uznaniowej nagrody nie. A jak będzie z innymi składnikami pensji?

czytaj więcej »

ZUS podał, że w prawie 10% wniosków o pomoc, które są składane w formie papierowej, brakuje podpisu wnioskodawcy. To powoduje, że znacznie wydłuża się czas oczekiwania np. na wypłatę postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca może incydentalnie powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy w czasie przestoju. Nie musi wówczas zwracać dofinansowania za cały miesiąc, tylko kwotę obliczoną proporcjonalnie. Potwierdza to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

czytaj więcej »

Nie możemy liczyć na złagodzenie przepisów o badaniach trzeźwości pracowników. W odpowiedzi na wniosek branży transportowej o przywrócenie prewencyjnych kontroli trzeźwości kierowców, ministerstwo Infrastruktury proponuje zakup alkolocków.

czytaj więcej »

wiper-pixel