WYDANIE ONLINE

Jeśli Inspekcja Transportu Drogowego chce nałożyć mandat za niewskazanie osoby, która kierowała samochodem, warto odmówić jego przyjęcia.

czytaj więcej »

Źle wpisana ładowność pojazdu do dowodu rejestracyjnego nie oznacza, że można przekraczać DMC auta.

czytaj więcej »

Wprowadzone zostało kolejne ułatwienie w procedurze uproszczonej TIR. Do osób, które mogą z niej korzystać dołączył upoważniony nadawca TIR.

czytaj więcej »

Jeżeli kolega będzie wykonywał przewóz na potrzeby własne, nie trzeba spisywać zwykłej umowy. Nie przyda się również licencja do wykonywania zawodu.

czytaj więcej »

Starając się o zezwolenie kategorii I na drogi gminne i powiatowe, należy ubiegać się osobno o zezwolenie od każdego zarządcy drogi.

czytaj więcej »

W marcu mają wejść w życie przepisy, które przewidują udogodnienia dla pasażerów. Jednak nie wszystkie zaczną obowiązywać od razu.

czytaj więcej »

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że o zwolnieniu z podatku od środków transportowych dla pojazdów specjalnych decyduje ich specjalne przeznaczenie, a nie konstrukcja.

czytaj więcej »

Po 1 stycznia 2012 r. ITD w trakcie kontroli w firmie może karać kierowców mandatami karnymi, wypisywanymi w siedzibie przedsiębiorcy lub w WITD, za wcześniej popełnione wykroczenia.

czytaj więcej »

Przewoźnicy osobiście wykonujący przewozy będą karani mandatami. Dojdzie także kara za niezgłoszenie zmian do zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne.

czytaj więcej »

19 stycznia 2013 r. pojawiły się dwie nowe kategorie prawa jazdy. Zmieniły się również uprawnienia wynikające z kategorii B i B+E.

czytaj więcej »

Od nowego roku za brak polisy OC płacimy prawie 7% więcej niż obecnie. Za samochód osobowy kara wzrosła do 3.200 zł, a za ciężarówkę − do 4.800 zł.

czytaj więcej »

Gdy dochodzi do nieprzewidzianej potrzeby przestawienia pojazdu, kierowca, który korzysta w tym czasie z odpoczynku lub przerwy, może go przestawić.

czytaj więcej »

Dojazd kierowcy do miejsca postoju pojazdu jest czasem dyspozycji. Kierowca nie może być wtedy traktowany jako pasażer.

czytaj więcej »

Przewóz odpadów z gospodarstw domowych do tymczasowego miejsca składu oraz przewóz ich, po segregacji, z tymczasowego do głównego składowiska lub miejsca utylizacji podlega wyłączeniu określonemu w art. 13 ust. 1 rozporządzenia nr 561/2006.

czytaj więcej »

Kierowca, który wraz z pojazdem, porusza się promem lub pociągiem, ma prawo przerwać dwukrotnie regularny odpoczynek.

czytaj więcej »

Jeśli przewoźnicy, wykonujący przewozy regularne osób, nie podpiszą z samorządami umów w sprawie dopłat za bezpłatne lub ulgowe przejazdy, stracą zezwolenie.

czytaj więcej »

Jeżeli kierowca musi przestawić pojazd ze względów bezpieczeństwa podczas przerwy, może skorzystać z wyłączenia z art. 12 rozporządzenia nr 561. 

czytaj więcej »

Gdy okoliczności niezależne od przewoźnika trwają dłużej niż 14 dni, musi on wystąpić do właściwego organu o wydanie decyzji w sprawie odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu.

czytaj więcej »

wiper-pixel