WYDANIE ONLINE

Jesteś właścicielem firmy transportowej i sam prowadzisz pojazd powyżej 3,5 t. Jak w takiej sytuacji masz rozliczać swój czas pracy? Jak używać tachografów, żeby uniknąć kary od ITD?

czytaj więcej »

Jeżeli z jakiegoś powodu odstąpiłeś od przepisów o czasie pracy kierowców podczas jazdy, musisz wpisać to odręcznie na wydruku z tachografu cyfrowego (wykresówce albo na planie pracy). Powinieneś zrobić to najpóźniej po przybyciu do miejsca pozwalającego na postój. Co kryje się dokładnie za tą definicją?

czytaj więcej »

Jeżeli kierowca przekroczył tę liczbę punktów, nie może ubiegać się o ich zmniejszenie tylko dlatego, że odbył odpowiednie szkolenie. Tym bardziej, jeśli dostał mandat za ostatnie wykroczenie przed uczestnictwem w szkoleniu.

czytaj więcej »

Maksymalne kwoty za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie go zostały określone. Ile zapłacisz, w przypadku gdy zdarzy Ci się taka sytuacja?

czytaj więcej »

Kierowca autobusu samowolnie zakończył pracę wcześniej niż przewidywał grafik i wpisał do karty drogowej godzinę zakończenia pracy wynikającą z harmonogramu. Czy możesz zwolnić go dyscyplinarnie?

czytaj więcej »

Nie wolno Ci zatrudnić kierowcy bez spełnienia przez niego wymogów dotyczących kwalifikacji wstępnej i szkoleń, niezależnie od jego obywatelstwa.

czytaj więcej »

Dla Ciebie, jako pracodawcy, odbieranie przerwy przez kierowcę może być problematyczne. Nie jest bowiem jasno określone, po jakim czasie jazdy kierowca może zjechać na parking.

czytaj więcej »

Czy możesz wpisywać ryczałty za noclegi do kosztów, jeżeli te noclegi Twoi kierowcy odbierają w dzień?

czytaj więcej »

Są sytuacje, w których inspektor PIP może odstąpić od nałożonej na Ciebie kary. Kiedy powinien to zrobić? Do jakich danych ma dostęp PIP?

czytaj więcej »

Kierowca wykonuje taki przewóz należącym do niego pojazdem o DMC powyżej 3,5 ton. Jakie dokumenty powinien posiadać podczas przewozu?

czytaj więcej »

W związku z wprowadzeniem elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL od lipca 2011 r. na drogach zaczęły się pojawiać związane z nim znaki i tabliczki. Co jeśli nie umieszczono znaku przy drodze?

czytaj więcej »

Wykonujesz międzynarodowy transport na podstawie licencji wydanej przed 4 grudnia 2011 r. i ważnej do 2016 r. Czy uprawnia Cię do wykonywania krajowego przewozu?

czytaj więcej »

Prywatny charakter przewozu i nieświadomość poruszania się po płatnych odcinkach autostrad nie uchroni Cię przed karą za brak opłaty. Warto jednak spróbować się odwołać.

czytaj więcej »

Twój kierowca wykorzystał dwa skrócone odpoczynki w tygodniu. Czy należy rekompensować oba skrócenia? Kiedy należy to zrobić?

czytaj więcej »

Nie wszyscy kierowcy podlegają obowiązkowym testom psychologicznym. Jednak może to się zmienić i będziesz musiał kierować swoich kierowców na psychotesty.

czytaj więcej »

Za brak zgłoszenia w starostwie powiatowym kupna lub sprzedaży samochodu będzie groziła grzywna.

czytaj więcej »

8 października zmieniły się przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów. Co w nowych przepisach będzie istotne dla Ciebie?

czytaj więcej »

Komisja Europejska chce surowszych kontroli technicznych pojazdów. Zdaniem KE poprawi to bezpieczeństwo na drogach.

czytaj więcej »

Zmienione zostało rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zmiany określają m.in. wskaźniki skuteczności hamowania. Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej »

Jest już nowy wzór rocznego sprawozdania dotyczący przewożenia ADR. Co się w nim zmieniło? Co Ci grozi, jeżeli go nie złożysz?

czytaj więcej »

wiper-pixel