Zmiany wchodzą w życie już za chwilę

Ustawa o czasie pracy kierowców zacznie obowiązywać od 16 lipca, natomiast ustawa o transporcie drogowym - od 15 sierpnia. Nowelizacja ukazała się już w Dzienniku Ustaw.

Zezwolenie zastąpi licencję

Od 15 sierpnia wykonywanie transportu drogowego bez zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego będzie niemożliwe. Do tej pory funkcję zezwolenia pełniła licencja na wykonywanie transportu drogowego.

Żeby dostać certyfikat, nie zawsze będzie trzeba zdawać egzamin

Osoba ubiegająca się o certyfikat kompetencji zawodowych nie będzie musiała przystępować do pisemnego egzaminu pod pewnym warunkiem. Tak przewiduje rozporządzenie ministra transportu do nowej ustawy o transporcie drogowym.

Zdolność finansową będzie trzeba wykazać wielokrotnie

Aby otrzymać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika, należy udokumentować zdolność finansową za pomocą odpowiednich dokumentów. Muszą być poświadczone przez upoważnione osoby.

Zdefiniowano pojęcie „bazy eksploatacyjnej”

Przewoźnicy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ wymóg posiadania bazy w firmie nie będzie trudny do spełnienia. Tak naprawdę będzie potrzebne tylko jedno miejsce.

Zarządzający transportem musi posiadać certyfikat

Certyfikat kompetencji zawodowych nie jest konieczny, aby zostać przewoźnikiem. Wówczas jednak należy zatrudnić osobę posiadającą taki certyfikat, która będzie zarządzała transportem w firmie.

Więcej osób będzie podlegać regulacjom czasu pracy

Przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy oraz kierowcy pracujący na własny rachunek będą musieli rozliczać nie tylko czas jazdy, ale też czas pracy.